Türkçe    English    Deutsch

 
ANASAYFA
 
RIVER HOTEL
 
ADRASAN
 
ADRASAN AKTİVİTELERİ
 
ODA FİYATLARI
 
FOTOĞRAFLAR
 
ADRASAN'A ULAŞIM
 
ZİYARETÇİ DEFTERİ
 
İLETİŞİM

Hava durumu

ADRASAN

 

   İsmini Rumcadan alan Adrasan Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlıdır ve 1996 yılında belde olmuştur. Çevresi çam ağaçları ile çevrili ilgi çekici bir koya sahiptir. Karadan denize ters rüzgar aldığından, rüzgar gücünün egemen olduğu geçmiş yıllarda yelkenliler bu koya giremeyip medeniyet izlerini Olympos, Phaselis ve Antalya limanlarına taşımışlar. Sırtını Beydağları'na dayamış olan Adrasan koyunun zemini kum, denizi sığ, çevresi ise karayolu olmayan birbirinden farklı doğal güzelliklerle doludur. Su sporlarına meraklı olanlar için ise eşi bulunmaz bir parkur niteliği taşımaktadır.

   Deniz suyu sıcaklığı yüksek ve sezonu uzun yörede, özellikle berrak ve 29 metreye yakın sualtı görüş mesafesine sahip deniz, balıkadam ve sualtı fotoğrafçıları için gereken şartları oluşturuyor. Adrasan koyu, geniş ve uzun bir kumsala sahip ve her yerinden denize girme imkanı sağlıyor. Koyun karşısındaki Musa Dağı'na bağlı Eliğ Tepesi, çökmüş bir deveyi andıran silueti ile dikkat çekiyor. Koyun başında ise Markız tepesi yer alıyor. Adrasan koyunun her iki tarafından çıkılan orman içi yükseklikler, koyun ne kadar estetik olduğu konusunda fikir sağlayacak güzellikler sergiliyor.

 

   Çevre gezilerine ilgi duyanlar için Olympos antik kenti, Çıralı'daki sönmeyen ateşiyle mitolojik dağ Yanartaş, en yakın gezi yerleri. Kemer, Kaş, Demre, Myra, Patara, Xantos, Phaselis ve Antalya ise diğer gezebileceğiniz yerlerden olabilir.

   Adrasan Koyu, Adrasan Deresi ve Çevresi

 

   Tarifi zor bir atmosfer ayrılmak istemeyeceğiniz bir ortam. Gerçek huzurun tam adresi Adrasan. Antalya, zaten turistlerin olmuş, bir kalabalık, bir sıcak, bir telaş içinde kent yoğrulurken Adrasan Antalya'nın 100 km uzağında huzur ve sakinlik vaat ediyor.
Antalya - Kaş yolu üzerinden, Adrasan sapağından ayrılıp denize doğru 22 km lik yolu kullanarak Adrasan'a iniyoruz. Belde girişine yaklaşırken karşımıza çıkan çınar ağacı pek dikkat çekmese de sola Adrasan Deresi paralelinde denize yaklaşırken bambaşka bir dünya ile tanışıyoruz. Yola gündüz çıkanlar eğer hava karardıktan sonra yöreye ulaşıyorlarsa bu daha da şaşırtıcı oluyor.

     
  Kumluca ilçesine bağlı Adrasan'ın 2 km'lik kumsalı boyunca koyun sol başı dikkat çeken otellerin ve pansiyonların bulunduğu Dere Mevkii olarak anılıyor. Asma köprüler tesislerin bulunduğu karşı yakaya geçme imkanı sağlıyor. Gerek köprülerin gerekse tesislerin dizaynını gösterir şekilde dizilmiş şerit ampuller farklı bir atmosfer yaratıyor. Denize doğru aktığı belli olmayan Adrasan Deresi içine kurulmuş özel loca teraslar ve çevresinde yüzen ve bir türlü doymak bilmeyen ördekler, kazlar şaşırtıcı bir güzellik sergiliyor. Tahtalı Dağları'ndan doğan kaynak suyu bünyesinde levrek, kefal gibi balıklar da barındırıyor. Özel hava akımına sahip dere boyunca esintili hava doğal klima görevi görüp nemi dağıtarak serinlik sağlıyor. Ocak Şubat aylarında ise yağışların etkisiyle derenin su seviyesi yükseliyor. Bunun dışında kalan zaman içinde ılık bir kış geçirmek isteyen yerli yabancı turistler değişken ve zindelik veren güzel havanın keyfini sürüyorlar.  Uzun bir yaz mevsimi olan Adrasan'da anıtlaşmış çınar ağaçları gölgesinde konaklayan tatilciler zamanın büyük bölümünü bahçe, teras ve Adrasan'ın ünlü kumsalı ve denizinde geçiriyorlar.   Çevreye ve yürüyüşe meraklı olanlar için trekking alanları bulunuyor.

 

   Mavikent-Gelidonya arasında denizin en haşin anında bile en sakin sığınak yeri olarak ünlenen kumsalı ve plajı ile cazibesini koruyan Oturak Koyu görülebiliyor. Oturak Koyu'ndan yakınlarında Karaöz Mahallesi ile karşılaşanlar Ankaralıların mekanı olarak bilinen 200'e yakın villanın süslediği günübirlik piknik alanlarına sahip bir başka özel koya giriyorlar. Karaöz'ün devamında sahili takip ederek Papaz İskelesi adlı koy çam ağaçları gölgesinde bir başka günübirlik piknik alanı olarak hizmet veriyor. Diğer yandan obaların da yer aldığı Antalya'nın en büyük kıyı şeridi olan Mavikent'te Finike'ye kadar ulaşan 25 km'lik kumsal istikbal vaad ediyor.

   Adrasan'da düzenlenen faaliyetler arasında dalgıç okuluna kayıt alan öğrenciler, tatile gelenler dalış kursları alabiliyor. Her gün grup dalışları Üç adalar mevkii ile Pırasalı ada ve Sulu ada mevkii'nde 25-30 metrede gerçekleştiriliyor ve öğrenciler kurs sonunda dalış sertifikalarına kavuşuyorlar.

  Anasayfa
 
Adrasan River Hotel
 
Adrasan
 
Adrasan Otel Fiyatları
 
Adrasan Foto
 
Adrasan'a Ulaşım
 
İletişim